Vishay/Dale RN70D1134FB14
RN70D1134FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70D1134FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.13M OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D1134FB14.pdf
Availability of RN70D1134FB14
QUANTITY
RN70D1134FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D1134FB14
Internal Part NumberEIS-RN70D1134FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.13M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D1134FB14
Related LinksRN70D1, RN70D1134FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D1134FB14 Details Description
Related parts for RN70D1134FB14
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BCK 0.9V 3A SYNC 20HTSSOP datasheet.pdf
FLUKEVIEW FORMS W/CABLE datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 154 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
508 TB SPRING PLUG F/NUT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT THRU PIN datasheet.pdf