Vishay/Dale RN70D2370FRE6
RN70D2370FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN70D2370FRE6
Brief Description
RES 237 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D2370FRE6.pdf
Availability of RN70D2370FRE6
QUANTITY
RN70D2370FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D2370FRE6
Internal Part NumberEIS-RN70D2370FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D2370FRE6
Related LinksRN70D2, RN70D2370FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D2370FRE6 Details Description
Related parts for RN70D2370FRE6
IC 3.3V LDO/DUAL SWITCH 8-MSOP datasheet.pdf
CAP MICA 470PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 69-114V datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 1.7A 135 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RECEPT datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf