Vishay/Dale RN70D2702FB14
RN70D2702FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70D2702FB14
Brief Description
RES 27K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D2702FB14.pdf
Availability of RN70D2702FB14
QUANTITY
RN70D2702FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D2702FB14
Internal Part NumberEIS-RN70D2702FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D2702FB14
Related LinksRN70D2, RN70D2702FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D2702FB14 Details Description
Related parts for RN70D2702FB14
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 29POS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 3A 12V datasheet.pdf
CAP CER 330PF 500V NP0 2225 datasheet.pdf
IC BUFFER ZD 1-5 HSTL 32-LQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf