Vishay/Dale RN70D2742FRE6
RN70D2742FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN70D2742FRE6
Brief Description
RES 27.4K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D2742FRE6.pdf
Availability of RN70D2742FRE6
QUANTITY
RN70D2742FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D2742FRE6
Internal Part NumberEIS-RN70D2742FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)