Vishay/Dale RN70D4872FB14
RN70D4872FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70D4872FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 48.7K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D4872FB14.pdf
Availability of RN70D4872FB14
QUANTITY
RN70D4872FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D4872FB14
Internal Part NumberEIS-RN70D4872FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D4872FB14
Related LinksRN70D4, RN70D4872FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D4872FB14 Details Description
Related parts for RN70D4872FB14
FLEX CABLE - AFH20T/AE20/AFH20T datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 13A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN MAGJACK 3PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
IC MAC CTLR 1PORT W/BUS 48LQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEATSHRINK 5/8"-25M BLACK datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 60POS STR SMD datasheet.pdf