Vishay/Dale RN70D7501FRE6
RN70D7501FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN70D7501FRE6
Brief Description
RES 7.5K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D7501FRE6.pdf
Availability of RN70D7501FRE6
QUANTITY
RN70D7501FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D7501FRE6
Internal Part NumberEIS-RN70D7501FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D7501FRE6
Related LinksRN70D7, RN70D7501FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D7501FRE6 Details Description
Related parts for RN70D7501FRE6
IC MCU 4K USB MCU LS 20-DIP datasheet.pdf
KIT DEV 7U MODULE FOR NET+OS datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN SOCKET LGA 1366POS NICKEL datasheet.pdf
RES 330 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
35W 2X 5V, 2X 12V DC datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 2W DO214AC datasheet.pdf