Vishay/Dale RN70D8062FBSL
RN70D8062FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70D8062FBSL
Brief Description
RES 80.6K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D8062FBSL.pdf
Availability of RN70D8062FBSL
QUANTITY
RN70D8062FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D8062FBSL
Internal Part NumberEIS-RN70D8062FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D8062FBSL
Related LinksRN70D8, RN70D8062FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D8062FBSL Details Description
Related parts for RN70D8062FBSL
RES SMD 26.1K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RELAY REED SPST 2A 24V datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SC70-5 datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
VARISTOR 297V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf