Vishay/Dale RN70D8250FRE6
RN70D8250FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN70D8250FRE6
Brief Description
RES 825 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D8250FRE6.pdf
Availability of RN70D8250FRE6
QUANTITY
RN70D8250FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D8250FRE6
Internal Part NumberEIS-RN70D8250FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D8250FRE6
Related LinksRN70D8, RN70D8250FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D8250FRE6 Details Description
Related parts for RN70D8250FRE6
CONN CABLE CLAMP SZ 25 M28 BLACK datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1.45M OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
RCKMNT CHS FRM 19" 2U 84HP 220MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf