Vishay/Dale RN70D8252FRSL
RN70D8252FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70D8252FRSL
Brief Description
RES 82.5K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D8252FRSL.pdf
Availability of RN70D8252FRSL
QUANTITY
RN70D8252FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D8252FRSL
Internal Part NumberEIS-RN70D8252FRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D8252FRSL
Related LinksRN70D8, RN70D8252FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D8252FRSL Details Description
Related parts for RN70D8252FRSL
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Header 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 16POS STR datasheet.pdf
CONN ASSY SIDE ENTRY 24POS PG29 datasheet.pdf
INSULATION COVER GSF datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 270DEG 10MM datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
IC HOT SWAP CTRLR 28SSOP datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 48POS .050 SMD datasheet.pdf