Vishay/Dale RN70E7961DRE6
RN70E7961DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN70E7961DRE6
Brief Description
RES 7.96K OHM 3/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN70E7961DRE6.pdf
Availability of RN70E7961DRE6
QUANTITY
RN70E7961DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70E7961DRE6
Internal Part NumberEIS-RN70E7961DRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.96k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70E7961DRE6
Related LinksRN70E7, RN70E7961DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70E7961DRE6 Details Description
Related parts for RN70E7961DRE6
RES SMD 69.8 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 3/8" datasheet.pdf
DUCT JOINING STRIP LT GRAY 3"H datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MODEM AFE V.22BIS 32-QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
APPLIANCE INLET W/ FLTR 0.5A 25 datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 10POS datasheet.pdf
ROUND SPACER M5 NYLON 5/8" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf