Vishay/Dale RNC50H1001BSRE6
RNC50H1001BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1001BSRE6
Brief Description
RES 1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1001BSRE6.pdf
Availability of RNC50H1001BSRE6
QUANTITY
RNC50H1001BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1001BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1001BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1001BSRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1001BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1001BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1001BSRE6
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V C0H 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 57POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 51.0 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VTM CURRENT MULTIPLIER EVAL BOAR datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 710MA 300 MOHM datasheet.pdf