Vishay/Dale RNC50H1001FPRSL
RNC50H1001FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1001FPRSL
Brief Description
RES 1K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1001FPRSL.pdf
Availability of RNC50H1001FPRSL
QUANTITY
RNC50H1001FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1001FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1001FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1001FPRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1001FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1001FPRSL Details Description
Related parts for RNC50H1001FPRSL
IC AMP HBT SIGE 1300MHZ SOT-363 datasheet.pdf
THERMAL PROTECTOR 105DEG C NC 6A datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 4WLCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONNECTOR - PRESSFIT datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
OSC VCTCXO 311.04MHZ LVDS SMD datasheet.pdf