Vishay/Dale RNC50H1022DSRE6
RNC50H1022DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1022DSRE6
Brief Description
RES 10.2K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1022DSRE6.pdf
Availability of RNC50H1022DSRE6
QUANTITY
RNC50H1022DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1022DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1022DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1022DSRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1022DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1022DSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1022DSRE6
RES ARRAY 4 RES 180 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 6PIN BLACK/GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
MINI SPRING REC. datasheet.pdf
RES 32 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
FEED-THROUGH TERMINAL BLOCK GRAY datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412 datasheet.pdf
350 TB SP PL PCB CONNECT datasheet.pdf
CONN SMB JACK STR 50OHM datasheet.pdf