Vishay/Dale RNC50H1043BSBSL
RNC50H1043BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1043BSBSL
Brief Description
RES 104K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1043BSBSL.pdf
Availability of RNC50H1043BSBSL
QUANTITY
RNC50H1043BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1043BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1043BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)104k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1043BSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1043BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1043BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1043BSBSL
RES 820K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DSP 32BIT 333MHZ 136-CSPBGA datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IGBT 1200V 400A 1780W SP6 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V DUAL 15V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf