Vishay/Dale RNC50H1043BSRSL
RNC50H1043BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1043BSRSL
Brief Description
RES 104K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1043BSRSL.pdf
Availability of RNC50H1043BSRSL
QUANTITY
RNC50H1043BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1043BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1043BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)104k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1043BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1043BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1043BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1043BSRSL
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC FET 10BIT SWITCH 24-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND TWIST-PAIR 10' datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf