Vishay/Dale RNC50H1051FSR36
RNC50H1051FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1051FSR36
Brief Description
RES 1.05K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1051FSR36.pdf
Availability of RNC50H1051FSR36
QUANTITY
RNC50H1051FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1051FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H1051FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1051FSR36
Related LinksRNC50H1, RNC50H1051FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1051FSR36 Details Description
Related parts for RNC50H1051FSR36
IC COMP 1.6V SNGL P-P 8DIP datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.8PF 25V 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 548MA 500 MOHM datasheet.pdf