Vishay/Dale RNC50H1061BSB14
RNC50H1061BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1061BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.06K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1061BSB14.pdf
Availability of RNC50H1061BSB14
QUANTITY
RNC50H1061BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1061BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1061BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.06k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1061BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1061BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1061BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1061BSB14
IC PLL VIDEO GP 36MHZ 16-DIP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 22K OHM SMD 0402 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.5PF 25V 0201 datasheet.pdf
RES 39 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 3.5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf