Vishay/Dale RNC50H1070FSBSL
RNC50H1070FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1070FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 107 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1070FSBSL.pdf
Availability of RNC50H1070FSBSL
QUANTITY
RNC50H1070FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1070FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1070FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)107
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1070FSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1070FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1070FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1070FSBSL
IC MUX/DEMUX 8X1 16DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL LP W/REF 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1A 8MLF datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER QUAD 15V 6.4A datasheet.pdf
LED XLAMP 3500K WHITE 36V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 60V CHA MNT datasheet.pdf