Vishay/Dale RNC50H1071FRRSL
RNC50H1071FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1071FRRSL
Brief Description
RES 1.07K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1071FRRSL.pdf
Availability of RNC50H1071FRRSL
QUANTITY
RNC50H1071FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1071FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1071FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1071FRRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1071FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1071FRRSL Details Description
Related parts for RNC50H1071FRRSL
IC SWITCH SPDT SOT23-6 datasheet.pdf
KIT TEST LEAD DELUX RA IEC1010 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf