Vishay/Dale RNC50H1091BSB14
RNC50H1091BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1091BSB14
Brief Description
RES 1.09K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1091BSB14.pdf
Availability of RNC50H1091BSB14
QUANTITY
RNC50H1091BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1091BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1091BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.09k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1091BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1091BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1091BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1091BSB14
CONN HEADER 2MM SNGL STR 14POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 21POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 100POS 1MM SMD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 24POS .12M datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 9COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
LOCKING RING datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf