Vishay/Dale RNC50H1131BSB14
RNC50H1131BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1131BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.13K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1131BSB14.pdf
Availability of RNC50H1131BSB14
QUANTITY
RNC50H1131BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1131BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1131BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.13k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1131BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1131BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1131BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1131BSB14
RES SMD 11K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 0.03A TO-92 datasheet.pdf
SWITCH BCD ROTARY DIP R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
DISPLAY DOT MATRX GRN 2.0" 5X7 datasheet.pdf
AT-5766 CRIMP TOOL HEAD datasheet.pdf
PF SIGNAL 5R METRAL HDR datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 18.5V 10W datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf