Vishay/Dale RNC50H1142DSB14
RNC50H1142DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1142DSB14
Brief Description
RES 11.4K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1142DSB14.pdf
Availability of RNC50H1142DSB14
QUANTITY
RNC50H1142DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1142DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1142DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1142DSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1142DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1142DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1142DSB14
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
FRAME PANEL MOUNT SZ2 FOR 3MOD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
CAP CER 250PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
LED MOONSTONE COOL WHITE TO252-3 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 435MA 520 MOHM datasheet.pdf