Vishay/Dale RNC50H1151FSR36
RNC50H1151FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1151FSR36
Brief Description
RES 1.15K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1151FSR36.pdf
Availability of RNC50H1151FSR36
QUANTITY
RNC50H1151FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1151FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H1151FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1151FSR36
Related LinksRNC50H1, RNC50H1151FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1151FSR36 Details Description
Related parts for RNC50H1151FSR36
RES 75 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
SIDAC 270-330V 1A DO15 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 1411 datasheet.pdf
CABLE TIE datasheet.pdf
MODULE DIODE 250A MAGN-A-PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf