Vishay/Dale RNC50H1152BSBSL
RNC50H1152BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1152BSBSL
Brief Description
RES 11.5K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1152BSBSL.pdf
Availability of RNC50H1152BSBSL
QUANTITY
RNC50H1152BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1152BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1152BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1152BSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1152BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1152BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1152BSBSL
CONN HEADER 12POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
SHEET FABRIC 25.4X101.6MM 5/PK datasheet.pdf
IC FPGA 185 I/O 484FCBGA datasheet.pdf
BARBED FASTENER 1.650" NYLON BLK datasheet.pdf
RES 536 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
350 TB SPR PLU F/SCREW datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 1000VDC datasheet.pdf