Vishay/Dale RNC50H11R8FSRE6
RNC50H11R8FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H11R8FSRE6
Brief Description
RES 11.8 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H11R8FSRE6.pdf
Availability of RNC50H11R8FSRE6
QUANTITY
RNC50H11R8FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H11R8FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H11R8FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H11R8FSRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H11R8FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H11R8FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H11R8FSRE6
RES SMD 200 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 3.2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES 1.25K OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 27POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
FUSE AUTO 10A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf
ATTENUATOR 1206 SMD 5 DB datasheet.pdf
Connector Barrier Block, Speaker Connector Strip 2 Circuit datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf