Vishay/Dale RNC50H1203BMB14
RNC50H1203BMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1203BMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 120K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1203BMB14.pdf
Availability of RNC50H1203BMB14
QUANTITY
RNC50H1203BMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1203BMB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1203BMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1203BMB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1203BMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1203BMB14 Details Description
Related parts for RNC50H1203BMB14
RES 93.1 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC POE 802.3AF PD W/REG 16-DFN datasheet.pdf
IC ADC/DAC 10BIT W/FIFO 36-TQFN datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 630MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8VSON datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 5W SMBG datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT SKT datasheet.pdf