Vishay/Dale RNC50H1213FSB14
RNC50H1213FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1213FSB14
Brief Description
RES 121K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1213FSB14.pdf
Availability of RNC50H1213FSB14
QUANTITY
RNC50H1213FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1213FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1213FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)121k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1213FSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1213FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1213FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1213FSB14
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TOOL SEATING ACTION 60POS AL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 60"L X 37.5"W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS FLANGED PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf