Vishay/Dale RNC50H1243FRB14
RNC50H1243FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1243FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 124K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1243FRB14.pdf
Availability of RNC50H1243FRB14
QUANTITY
RNC50H1243FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1243FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1243FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1243FRB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1243FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1243FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H1243FRB14
IC LATCH ADDRS 8BIT CMOS 16TSSOP datasheet.pdf
IC MICRO MONITOR IND 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 76POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
8POS SIL VERTICAL PIN HEADER datasheet.pdf
RES 750 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf