Vishay/Dale RNC50H12R1FRB14
RNC50H12R1FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H12R1FRB14
Brief Description
RES 12.1 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H12R1FRB14.pdf
Availability of RNC50H12R1FRB14
QUANTITY
RNC50H12R1FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H12R1FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H12R1FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H12R1FRB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H12R1FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H12R1FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H12R1FRB14
IC FLASH 4MBIT 80NS 48TSOP datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SENS PROX M12 5MM AC2W-NO UNSHLD datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RAIL-MOUNTABLE SOCKET datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf