Vishay/Dale RNC50H1333BSR36
RNC50H1333BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1333BSR36
Brief Description
RES 133K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1333BSR36.pdf
Availability of RNC50H1333BSR36
QUANTITY
RNC50H1333BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1333BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H1333BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)133k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1333BSR36
Related LinksRNC50H1, RNC50H1333BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1333BSR36 Details Description
Related parts for RNC50H1333BSR36
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 549K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT SMT NAIL datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS SO16 datasheet.pdf
INSULATION SLEEVE datasheet.pdf
CAP FILM 130PF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 400V AXIAL datasheet.pdf