Vishay/Dale RNC50H1371BSBSL
RNC50H1371BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1371BSBSL
Brief Description
RES 1.37K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1371BSBSL.pdf
Availability of RNC50H1371BSBSL
QUANTITY
RNC50H1371BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1371BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1371BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1371BSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1371BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1371BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1371BSBSL
RES 2K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR THS14F01 datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR 908Q MCU datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG CUK INV ADJ 1A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V NP0 2225 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
FUSE AUTO 200A 32VDC 100 PC datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf