Vishay/Dale RNC50H1471FSB14
RNC50H1471FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1471FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.47K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1471FSB14.pdf
Availability of RNC50H1471FSB14
QUANTITY
RNC50H1471FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1471FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1471FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1471FSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1471FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1471FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1471FSB14
JUMPER-H1500TR/A3049G/X 12" datasheet.pdf
RES SMD 23.2KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 36-SSOP datasheet.pdf
POT 10K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
BOX SHIELDED W/OUT LED datasheet.pdf
HOOK-UP 24AWG GRN/YEL 1000' datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
BCM BUS CONVERTER 3V 210W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf