Vishay/Dale RNC50H1562DSBSL
RNC50H1562DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1562DSBSL
Brief Description
RES 15.6K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1562DSBSL.pdf
Availability of RNC50H1562DSBSL
QUANTITY
RNC50H1562DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1562DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1562DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1562DSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1562DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1562DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1562DSBSL
CONN HEADER 14POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN SPLIC BUTT 10-12 AWG SOLIS datasheet.pdf
IC TXRX ASK/FSK 915MHZ 48QFN datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 5A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28HSOP datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR SLF 100 MM datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf