Vishay/Dale RNC50H1651FSRSL
RNC50H1651FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1651FSRSL
Brief Description
RES 1.65K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1651FSRSL.pdf
Availability of RNC50H1651FSRSL
QUANTITY
RNC50H1651FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1651FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1651FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1651FSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1651FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1651FSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1651FSRSL
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 0.5A PWMOLD datasheet.pdf
DIODE RF SW 35V 100MA SC79 datasheet.pdf
ANT MOB COIL VHF NGP 200-225MHZ datasheet.pdf
RES 562 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/14/90G 1.5SN BK datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 630V U2J 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
TRANSFORMER AN datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 2.5MM datasheet.pdf