Vishay/Dale RNC50H1762BSRSL
RNC50H1762BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1762BSRSL
Brief Description
RES 17.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1762BSRSL.pdf
Availability of RNC50H1762BSRSL
QUANTITY
RNC50H1762BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1762BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1762BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1762BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1762BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1762BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1762BSRSL
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
KNOB ROTARY POINTR.125"DIA SHAFT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 200MA SC74-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 9.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 420MA 1.06 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT PIN datasheet.pdf