Vishay/Dale RNC50H1801BSB14
RNC50H1801BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1801BSB14
Brief Description
RES 1.8K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1801BSB14.pdf
Availability of RNC50H1801BSB14
QUANTITY
RNC50H1801BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1801BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1801BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1801BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1801BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1801BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1801BSB14
THERMISTOR 22K OHM NTC 0201 SMD datasheet.pdf
IC CLK SOURCE SYSTEM PER 20-SSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
CONN SMB JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
PPS 1/4" BLACK 200' datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 3.15A 600VAC 400VDC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 12VIN 1.5A ADJ OUT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES 18K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS datasheet.pdf