Vishay/Dale RNC50H1823FRBSL
RNC50H1823FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1823FRBSL
Brief Description
RES 182K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1823FRBSL.pdf
Availability of RNC50H1823FRBSL
QUANTITY
RNC50H1823FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1823FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1823FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1823FRBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1823FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1823FRBSL Details Description
Related parts for RNC50H1823FRBSL
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 115V datasheet.pdf
CONN RECEPT 6POS FEMALE DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 R/A SLD datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
OSC XO 35.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 1.25MM 21POS SMD R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 35V T/H datasheet.pdf