Vishay/Dale RNC50H1872FSR36
RNC50H1872FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1872FSR36
Brief Description
RES 18.7K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1872FSR36.pdf
Availability of RNC50H1872FSR36
QUANTITY
RNC50H1872FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1872FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H1872FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1872FSR36
Related LinksRNC50H1, RNC50H1872FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1872FSR36 Details Description
Related parts for RNC50H1872FSR36
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
IC DRIVER LOW SIDE DUAL 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
DISPLAY 590NM YLW NUMERIC 0.39" datasheet.pdf
CONN FFC VERT 29POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CONN HEADER 52PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf