Vishay/Dale RNC50H18R0DSBSL
RNC50H18R0DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H18R0DSBSL
Brief Description
RES 18 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H18R0DSBSL.pdf
Availability of RNC50H18R0DSBSL
QUANTITY
RNC50H18R0DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H18R0DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H18R0DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H18R0DSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H18R0DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H18R0DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H18R0DSBSL
INSERT MALE 4+0POS+1GND SCREW datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 15A DPAK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS INLINE SKT datasheet.pdf