Vishay/Dale RNC50H1911BSBSL
RNC50H1911BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1911BSBSL
Brief Description
RES 1.91K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1911BSBSL.pdf
Availability of RNC50H1911BSBSL
QUANTITY
RNC50H1911BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1911BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1911BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1911BSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1911BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1911BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1911BSBSL
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 1% BEAD datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 26POS datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf