Vishay/Dale RNR55J1472FRRSL
RNR55J1472FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J1472FRRSL
Brief Description
RES 14.7K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J1472FRRSL.pdf
Availability of RNR55J1472FRRSL
QUANTITY
RNR55J1472FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J1472FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55J1472FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J1472FRRSL
Related LinksRNR55J1, RNR55J1472FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J1472FRRSL Details Description
Related parts for RNR55J1472FRRSL
IC LINE DRVR/RCVR RS232 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 12NS 256SBGA datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG WHITE 100' datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
KIT FOR ZGATE datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/2W .05% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 3POS SMT 5MM datasheet.pdf