Vishay/Dale RNC50H19R6BSB14
RNC50H19R6BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H19R6BSB14
Brief Description
RES 19.6 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H19R6BSB14.pdf
Availability of RNC50H19R6BSB14
QUANTITY
RNC50H19R6BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H19R6BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H19R6BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H19R6BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H19R6BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H19R6BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H19R6BSB14
RES SMD 620 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN FIBER ST PLUG SMPLX 128UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 15A datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 2MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 150MA 830 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 50W DO5 datasheet.pdf