Vishay/Dale RNC50H2032BSB14
RNC50H2032BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2032BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20.3K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2032BSB14.pdf
Availability of RNC50H2032BSB14
QUANTITY
RNC50H2032BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2032BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2032BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2032BSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2032BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2032BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2032BSB14
RES SMD 12.7 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DAC R-R 16-BIT OCTAL 16-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC MCU 16B 16K W/RF CORE 64VQFN datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG DUAL 24POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 3W DO216AA datasheet.pdf
KIT FOR RAST 50 ARBOR PRESS datasheet.pdf
CRYSTAL 18.4320 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf