Vishay/Dale RNC50H2082DSRSL
RNC50H2082DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2082DSRSL
Brief Description
RES 20.8K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2082DSRSL.pdf
Availability of RNC50H2082DSRSL
QUANTITY
RNC50H2082DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2082DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2082DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.8k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2082DSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2082DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2082DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2082DSRSL
IC FPGA 54 I/O 64VQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W SNG 12V 3.3V PCB datasheet.pdf
IC DUAL 4BIT BIN COUNTER 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 386NH 290MA 1.5 OHM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 243 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
NPN 1MPA(PSI) NPT1/4&10/32 FEMAL datasheet.pdf
RES NETWORK 4 RES MULT OHM AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 DIP 44POS datasheet.pdf
RES SMD 6.81 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 12pF 300 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf