United Chemi-Con ELXY350ELL221MJ16S
ELXY350ELL221MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
ELXY350ELL221MJ16S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
ELXY350ELL221MJ16S.pdf
Availability of ELXY350ELL221MJ16S
QUANTITY
ELXY350ELL221MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXY350ELL221MJ16S
Internal Part NumberEIS-ELXY350ELL221MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current825mA
Impedance84 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXY350ELL221MJ16S
Related LinksELXY350EL, ELXY350ELL221MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXY350ELL221MJ16S Details Description
Related parts for ELXY350ELL221MJ16S
CAP ALUM 22UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.9V SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 21.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
500W QUARTZ MOBLT W/GD & MAG datasheet.pdf
MODULE EVAL FOR ADS54T04 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf