Vishay/Dale RNC50H2102DSBSL
RNC50H2102DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2102DSBSL
Brief Description
RES 21K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2102DSBSL.pdf
Availability of RNC50H2102DSBSL
QUANTITY
RNC50H2102DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2102DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2102DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2102DSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2102DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2102DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H2102DSBSL
OSC XO 36.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 130MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 25NS 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 0.649 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SGE-225-2-1800 00100C SFTY EDGE datasheet.pdf
KIT EVAL MINI MODULE SPC563 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC OPAMP R-R 10MHZ SOT23-6 datasheet.pdf