Vishay/Dale RNC50H2153FSRSL
RNC50H2153FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2153FSRSL
Brief Description
RES 215K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2153FSRSL.pdf
Availability of RNC50H2153FSRSL
QUANTITY
RNC50H2153FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2153FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2153FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2153FSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2153FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2153FSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2153FSRSL
CONN SPRING 5POS SNGL .410 SMD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 230VAC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
SWITCH CAP WHITE datasheet.pdf
LINE MODULE LE89156 2FXS datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf