Vishay/Dale RNC50H2261FSBSL
RNC50H2261FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2261FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.26K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2261FSBSL.pdf
Availability of RNC50H2261FSBSL
QUANTITY
RNC50H2261FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2261FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2261FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2261FSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2261FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2261FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H2261FSBSL
TRIMMER 20K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 168QFP datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 1A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 36QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
PUNCH RECT datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 13POS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf