Vishay/Dale RNC50H2262BRB14
RNC50H2262BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2262BRB14
Brief Description
RES 22.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2262BRB14.pdf
Availability of RNC50H2262BRB14
QUANTITY
RNC50H2262BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2262BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2262BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2262BRB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2262BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2262BRB14 Details Description
Related parts for RNC50H2262BRB14
RES ARRAY 2 RES 5.6K OHM 0404 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.0V SC-70-3 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CURRENT CLAMP AC/DC 1000A datasheet.pdf
IC SWITCH OCTAL SPST 26CSBGA datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 2GHZ 28PLCC datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 256K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf