Vishay/Dale RNC50H2293BSRSL
RNC50H2293BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2293BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 229K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2293BSRSL.pdf
Availability of RNC50H2293BSRSL
QUANTITY
RNC50H2293BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2293BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2293BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)229k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2293BSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2293BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2293BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2293BSRSL
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V 6A DPAK datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 27POS TIN PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf
CONTACT SKT 14-16 AWG SLVR CRIMP datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 166MHZ VFBGA datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf